Izvensodno reševanje potrošniških sporov (IRPS) je mogoče tudi na področju storitev investicijskih skladov. Kdo je izvajalec in kako poteka postopek?
Izvajalec IRPS na področju investicijskih skladov
Izvensodno reševanje potrošniških sporov je možnost, ki jo potrošniki lahko izkoristijo v primeru spora s ponudnikom. Na področju investicijskih skladov je izvajalec Združenje družb za upravljanje investicijskih skladov GIZ.
Arbitraža je pristojna za reševanje sporov med družbo za upravljanje na eni strani in vlagatelji v investicijske sklade oziroma neprofesionalnimi strankami, s katerimi je v pogodbenem razmerju v zvezi s storitvami gospodarjenja s finančnimi instrumenti in pomožnimi storitvami, na drugi strani.
Arbiter mora v postopku arbitraže delovati nevtralno, neodvisno in nepristransko ter enako obravnavati vse stranke postopka. Arbiter mora zagotoviti, da stranke postopka razumejo značilnosti in pravne posledice postopka ter, da se stranke postopka izrečejo o vseh relevantnih dejstvih in dokazih, da izrazijo svoja stališča ter da se izrečejo o navedbah, dokazih, dokumentih in dejstvih, ki jih je predložila nasprotna stranka. Arbiter si mora prizadevati, da postopek teče čim hitreje in brez nepotrebnega zavlačevanja.
Delo arbitraže je zaupne narave, kar je dolžan spoštovati vsakdo, ki v njej kakorkoli sodeluje.
Pobuda za začetek postopka
Postopek se začne s pobudo za začetek postopka.
Pobuda za začetek postopka se zavrne, če:
- o zadevi že teče upravni ali sodni postopek ali postopek pri drugem izvajalcu IPRS;
- je upravni ali sodni organ ali drug izvajalec IRPS že odločil o istem zahtevku;
- potrošnik predhodno ni uveljavljal pritožbe neposredno pri ponudniku, zoper katerega je sprožil pobudo;
- je pobuda neresna ali pomeni očitno zlorabo postopka;
- vrednost spora ne dosega 30 €;
- pobudnik ni vložil pobude za začetek postopka v roku, enega leta od dneva, ko je pobudnik vložil pritožbo pri ponudniku.
Odgovor ponudnika
Ponudnik - investicijski sklad - mora dati soglasje za arbitražo, sicer se postopek zaustavi. Ponudniki torej niso dolžni sodelovati v arbitraži. A potem, ko tako pobudnik kot ponudnik podata izrecno pisno soglasje za obravnavo spora pred arbitražo, umik iz postopka ni več mogoč.
Postopek pred arbitražo – če do nje pride - poteka na nejavni obravnavi. Stranki postopka se v arbitražnem sporazum zavežeta, da bosta dokončno odločbo arbitraže upoštevali ter jo izvršili. Na odločitev arbitraže ni pritožbe, razen izpodbojne tožbe pred sodiščem v primerih, ki jih določa zakon o arbitraži.
V postopku arbitraže se postopek torej konča z zavezujočo arbitražno odločbo, ki pravno učinkuje za obe stranki in je tudi prisilno sodno izvršljiva. Postopek od prejema popolne pobude traja do 90 dni.
Stroški arbitraže za potrošnika
Potrošnik mora kriti:
- stroške pristojbine v višini 20 €;
- stroške svojega pooblaščenca ali tretje osebe, če jo ima;
- stroške izvedenskega mnenja, ki ga zahteva, čeprav arbiter oceni, da je spor mogoče rešiti tudi brez njega.
Več informacij najdete na spletni povezavi.