Ilustracija: nakupovanje prek spleta

Nakupovanje prek spleta je danes zelo priljubljeno in razširjeno, a kljub temu opažamo, da mnogi potrošniki slabo poznajo svoje pravice pri tovrstnih nakupih. Ena najpomembnejših pravic pri pogodbah, sklenjenih na daljavo, je pravica do odstopa od pogodbe.

Spodaj odgovarjamo na pogosto zastavljena vprašanja v zvezi z uveljavljanjem te pravice.

Kdaj lahko odstopim od pogodbe?

Pri spletnih nakupih imate pravico, da v 14 dneh od prejema izdelka prodajalca obvestite, da od pogodbe odstopate, ne da bi za to morali navesti razlog. Če gre za naročilo storitve, začne ta rok teči z dnem sklenitve pogodbe.

Kako odstopim od pogodbe?

Postopek je preprost:

  1. Obvestilo o odstopu: Prodajalca (najbolje pisno) obvestite, da od pogodbe odstopate.
  2. Vračilo izdelka: Nato morate izdelek prodajalcu vrniti v 14 dneh po poslanem obvestilu, pri čemer vas bremenijo le stroški vračila.
  3. Vračilo kupnine: Trgovec vam mora v 14 dneh po prejemu obvestila povrniti celotno kupnino, vključno z morebitnimi stroški dostave.

Kaj pa, če izberem možnost prevzema v trgovini? Ali lahko tudi v tem primeru odstopim od pogodbe?

Da! Zakon o varstvu potrošnikov ne razlikuje med možnostjo dostave blaga na dom ali prevzema v trgovini. Pravico do odstopa od pogodbe imate torej ne glede na izbrani način dostave. Ključno je le, da gre za pogodbo, sklenjeno na daljavo, saj pravica temelji na dejstvu, da ob nakupu niste mogli videti ali preizkusiti izdelka.

Primer iz prakse

Potrošnik je prek spleta naročil skodelico s personaliziranim potiskom. Ko jo je prejel, mu ni bila všeč, zato je želel odstopiti od pogodbe. Ali ima pravico do odstopa?

V tem primeru potrošnik ne bo mogel odstopiti od pogodbe brez razloga, saj zakon določa kar nekaj vrst pogodb, kjer potrošnik nima pravice do odstopa, npr. pri:

  • pogodbah o blagu, ki je hitro pokvarljivo,
  • pri dobavljenem zapečatenem blagu,
  • pri blagu ki je bilo izdelano po natančnih navodilih potrošnika in prilagojeno njegovim osebnim potrebam,
  • ter v nekaterih drugih primerih.

Če skodelica nima dogovorjenih lastnosti, pa lahko potrošnik uveljavlja neskladnost s pogodbo.

Želim odstopiti od pogodbe, trgovec pa mojo zahtevo neutemeljeno zavrača. Kaj storiti?

Trgovca opozorite, da poznate svoje pravice in vztrajate pri vaši odločitvi. V primeru, da trgovec neutemeljeno vztraja pri zavrnitvi zahtevka, pa lahko podate prijavo na Tržni inšpektorat RS.