Mobilno nakazilo denarja (slika je simbolična)

Flik je priljubljena shema takojšnjih plačil, ki jo uporablja že vsak tretji Slovenec. Potrošnik nas je opozoril na lažno e-pošto, ki mu je sporočala, da naj bi prejel Flik plačilo in ga pozvala, naj ga preko povezave potrdi. Gre za novo obliko spletne prevare.

Flik je med uporabniki priljubljen

Da je Flik med uporabniki dobro sprejet je jasno že nekaj časa. Ko gremo skupaj na kosilo, eden plača, ostali pa mu denar “fliknejo”.

Več o Fliku, njegovih funkcionalnostih in skrbi za varnost si lahko preberete na tej povezavi.

Kar je med uporabniki na spletu in pametnih telefonih priljubljeno, je skoraj brez izjeme tudi tarča spletnih prevarantov. Ti skušajo prepoznati in razumeti naše navade ter jih uporabiti za scenarije, ki nas prepričajo v deljenje osebnih in finančnih podatkov, ki omogočajo odvzem sredstev na tak ali drugačen način.

Kaj nas potegne?

V lažni e-pošti je bilo navedeno, da je za prejem (relativno visokega) zneska v višini 1428 € treba klikniti na povezavo in izpolniti podatke.

Razlog: pošiljatelj nakazila ni prepoznan v sistemu Flik, zato plačilo ni bilo samodejno potrjeno – to morate storiti vi. Zastavlja se logično vprašanje, kako bi pošiljatelj, ki Flika ne uporablja, lahko preko njega poslal sredstva? To seveda ni mogoče.

V sporočilu goljufi svetujejo, da plačilo potrdite čim prej, da omogočite nemoteno obdelavo sredstev. Potencialno žrtev s tem postavijo v časovno stisko – odločiti se je treba hitro, da sredstva ne bodo izgubljena.

A ponovno poudarjamo, da pri kakršnihkoli finančnih odločitvah hitrost ni vrlina. Raje premislite, počakajte in kontaktirajte banko, če niste prepičani.
E-sporočilo je bilo seveda poslano z lažnega naslova – več o tem, kako preveriti pošiljatelja e-pošte, lahko preberete tukaj.

Poleg tega potrditev plačila Flika zagotovo ne bo potekala preko e-pošte, SMS-a ali aplikacije za hipno sporočanje kot sta Whatsapp ali Viber. Vse aktivnosti v zvezi s Flikom se morajo zgoditi v sami aplikaciji oz v aplikaciji, ki jo za uporabo Flika predvideva banka (mobilna banka ali mobilna denarnica).

Ne nasedajte lažni e-pošti

  1. Preverite pošiljatelja.
  2. Ne klikajte na povezave in ne vnašajte svojih podatkov.
  3. Če niste prepričani, ali je sporočilo pristno, pokličite na banko in to preverite.
  4. Ne nasedajte ugodnim ponudbam, denarnim “darilom” in obljubljenim visokim donosom.

Lažna e-pošta - obvestilo o Flik plačilu