Sodoben način življenja s prenatrpanimi urniki in (po)koronski časi so nas množično potisnili na splet, ne samo na družbena omrežja, ampak tudi povečali obisk in nakupe pri spletnih trgovcih.

Spletno nakupovanje ima resda veliko prednosti, katerih pa nismo zaznali samo potrošniki, ampak so priložnost za dober in hiter zaslužek odkrili tudi prevaranti, ki se za dosego tega cilja poslužujejo bolj ali manj iznajdljivih metod.

Ker je preventiva vedno boljša kot kurativa, vam v tokratnem članku ponujamo nasvete, kako si pri spletnem nakupovanju zagotoviti dobro, predvsem pa varno uporabniško izkušnjo.

Na kaj morate biti torej pozorni pri spletnem nakupovanju?

1. Obvezne sestavine spletne trgovine

Zakonodaja, natančneje Zakon o elektronskem poslovanju na trgu (ZEPT) in, v primeru, da podjetje posluje s potrošniki, torej fizičnimi osebami, tudi Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot) od spletnih trgovin med drugim zahteva objavo:

  • podatkov o podjetju in njegovem sedežu, veljavnem elektronskem naslovu (verodostojni spletni prodajalci ne uporabljajo brezplačnih poštnih predalov, kot so gmail.com ali hotmail.com), matično in davčno številko;
  • podatke o ceni blaga ali storitve, vključno z vsemi davki in drugimi dajatvami ter morebitne stroške dostave;
  • podrobnejšo ureditev plačila ter načina in roke dobave oz. izpolnitve;
  • opis pravice do odstopa od pogodbe oz. izrecno obvestilo o tem, da potrošnik te pravice nima;
  • rok veljavnosti ponudbe;
  • in nekatere druge podatke, ki morajo biti potrošniku na primernem nosilcu zagotovljeni najkasneje ob začetku opravljanja storitve oz. ob dobavi blaga.

Svetujemo vam, da pred nakupom vedno preberete splošne pogoje, sploh, če trgovine ne poznate, saj se v njih lahko skrivajo pogoji, ki do potrošnika niso najbolj prijazni.

2. Preverite varnost in kredibilnost spletne strani

Da gre za varno in zanesljivo spletno stran, lahko prepoznamo po obliku spletnega naslova (URL-ja) spletne strani; varne spletne strani imajo pred URL-jem narisano zaklenjeno ključavnico, prav tako pa se URL ne začne s http, ampak s HTTPS! Izgledati mora nekako tako:

https prtscr

Ravno tako nakupe opravite samo preko varne WI-FI povezave, saj je pri povezavah, ki niso zaščitena z geslom in torej lahko vsak dostopa do njih (ponavadi so na voljo na javnih krajih), večja nevarnost, da vam nepridipravi ukradejo osebne podatke.

O legitimnosti spletne trgovine lahko veliko izvemo tudi iz same domene. Njenega nosilca lahko preverimo na spletni strani https://who.is/, pri čemer bodite predvsem pozorni na čas registracije, saj je večina lažnih spletnih strani registrirana pred kratkim (ni pa nujno).

Veliko lažnih spletnih strani si tudi "izposodi" grafično podobo katere druge, verodostojne spletne strani, z namenom vzbujanja zaupanja pri kupcih in v upanju na njihovo nepazljivost. Vendar če pogledamo njen spletni naslov (URL), vidimo, da se ta razlikuje od strani, ki jo posnema.

lazna stran

Primer, kjer se lažna spletna stran prikazuje kot ena od podstrani rtv.slo; uporablja njeno grafično podobo, vendar je URL drugačen.

3. Poskrbite za varnost svojega računalnika

Pametno je tudi investirati v ustrezno zaščitno opremo (antivirusni program, požarni zid), ki ga je potrebno redno posodabljati. Ti lahko pravočasno preprečijo vdor v vaš računalnik in namestitev zlonamerne opreme ter kraje podatkov.

Če imate nameščeno ustrezno zaščitno opremo, se vam v primeru, da spregledate ostale opozorilne znake in na primer želite kupiti izdelek z zgornje spletne strani, prikaže sledeče obvestilo:

nevarna vsebina

Ravno tako je potrebno na spletnih straneh, na katerih se shranjujejo naši osebni podatki ali druge pomembne informacije, ustvariti močna gesla, ki bodo onemogočila vdor vanje. Geslo kot so rojstni datumi ali imena svojih otrok torej niso primerna. Nasvete za izdelavo močnega gesla najdete na tej povezavi.

4. Cena in varno spletno plačevanje

Pri spletnem nakupovanju je smotrno upoštevati pravilo: če je ponudba predobra, da bi bila resnična, zelo verjetno tudi ni. Eden izmed znakov za previdnost je namreč tudi, da spletna stran izdelke ponuja po izjemno ugodni ceni, ki močno odstopa od ostalih na trgu, ali z veliki popusti, ki pogosto presegajo 50 %.

Če spletni trgovec od vas zahteva nakazilo preko sistema Western Union ali Money Gram, je to skoraj zagotovo znak, da gre za lažno spletno trgovino. Sistema sta namreč priljubljeni orodji spletnih goljufov, saj v teh primerih ni mogoče slediti transakcijam.

V vsakem primeru bodite previdni s podatki, ki jih delite. Zaupanja vredni prodajalci od vas nikoli ne zahtevajo npr. vaše pin številke ali drugih osebnih podatkov, ki niso neposredno povezani z nakupom.

5. "Polomljena" slovenščina

Lažni spletni trgovci pogosto prihajajo iz tujine in za komunikacijo s slovenskimi potrošniki največkrat uporabljajo spletna orodja za prevajanje, kot je na primer Google Translate. Kljub temu, da so ta orodja že zelo izpopolnjena in napake pogosto niso zelo očitne, lahko pri daljši komunikaciji vseeno zasledite, da uporabljajo nenavadne izraze ali besedne zveze.

Z dovoljenjem naše članice, ki se je na nas obrnila po pomoč, vam pripenjamo izsek takšnega pogovora prek elektronske pošte.

email lazni trgovci

V tem primeru je šlo za nakup prek Facebook strani, članica ni preverila katero oz. če sploh katero podjetje stoji za Facebook stranjo, plačala pa je po povzetju. Ko je želela izdelek vrniti, saj je bil ta izjemno slabe kvalitete, tega seveda ni mogla narediti, kupnino pa je v celoti izgubila.

6. Izkušnje drugih kupcev

Če spletne trgovine ne poznate ali na njej kupujete prvič, se je dobro pozanimati o izkušnjah drugih kupcev. Potrošnikih o slabih izkušnjah pogosto pišejo na družbenih omrežjih ali spletnih forumih, ki znajo biti v takšnih primerih dragocen vir informacij. Če zasledite večje število zapisov, ki pričajo o slabi izkušnji z določenim spletnim trgovcem, se je nakupu pri njem najbolje izgogniti.

7. Kaj storiti, če ste žrtev prevare?

V primeru, ko ste že opravili nakup pri lažnem spletnem trgovcu in tako postali žrtev prevare, so vaše možnosti omejene. Težko boste uspeli uveljaviti svoje pravice in povrniti škodo s sklicevanjem na potrošniško zakonodajo, saj na drugi strani ni dejansko registriranega podjetja.

Če ste žrtve goljufije, s katero so vam na računalnik namestili zlonamerno programsko opremo, vam ukradli osebne podatke in podobno, lahko indicent prijavite na nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, kjer vam bodo poskušali pomagati na različne načine.

Če ste "samo" kupili izdelek, ki ga nikoli niste prejeli, se lahko obrnete na policijo. Ta pa ima v drugih državah omejene pristojnosti, zato si rešitve težave in povrnitne kupnine ne morete zares obetati.

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si