Dogovorili ste se na primer za dobavo in montažo kuhinje, oken in drugega pohištva. Ali pa je šlo za nakup izdelka, ki ga ni na zalogi?

Dobavni rok (rok izpolnitve) je zelo pomemben in je pogosto naveden že v sami ponudbi ali v pogodbi, ki jo sklene potrošnik s podjetjem. V primeru, da rok dobave v pogodbi ne bi bil določen, pa mora po Zakonu o varstvu potrošnikov podjetje izpolniti obveznost najkasneje v 30 dneh po sklenitvi pogodbe, razen, če sta se s potrošnikom dogovorila drugače.

Določitev primernega dodatnega roka za izpolnitev kot predpostavka za odstop od prodajne pogodbe

V primeru zamude z izpolnitvijo mora potrošnik, če želi od pogodbe odstopiti, podjetju najprej določiti primeren dodatni rok za izpolnitev pogodbe.

zamuda pri izpolnitvi 2

Če tudi v tem roku podjetje pogodbe ne izpolni, lahko potrošnik odstopi od pogodbe, podjetje pa mu mora nemudoma vrniti vsa opravljena plačila.

Kdaj potrošnik lahko odstopi od pogodbe, ne da bi določil primeren dodatni rok za izpolnitev?

Po 25.a členu Zakona o varstvu potrošnikov mu tega roka ni treba določiti, če:

  • podjetje zavrne dostavo blaga,
  • je glede na okoliščine ob sklenitvi pogodbe dogovorjeni rok bistvena sestavina pogodbe ali
  • potrošnik pred sklenitvijo pogodbe podjetje obvesti, da je dogovorjeni rok bistvena sestavina pogodbe.

Ni torej samoumevno, da se vsak rok za izpolnitev, tudi če je zapisan v pogodbi, šteje za bistveno sestavino pogodbe. To mora izhajati bodisi iz samih okoliščin ob sklenitvi pogodbe, ali pa mora potrošnik o tem podjetje obvestiti pred sklenitvijo pogodbe.

Poseben primer so nakupi prek spleta, kjer ima potrošnik po nakupu vedno pravico odstopa od pogodbe, sklenjene na daljavo (preko spleta). Prodajalca mora obvestiti o odstopu od pogodbe najkasneje v 14 dneh po izročitvi blaga in ga poslati nazaj prodajalcu.

Ali ste vedeli?

Po Zakonu o varstvu potrošnikov se kot prodajna pogodba šteje tudi pogodba, katere predmet so blago in storitve – t.i. mešana pogodba. Zato se tudi pri takih pogodbah uporabljajo zgoraj navedena pravila v zvezi z odstopom od pogodbe.

Za potrošnike je to lahko pomembno tudi zato, ker ima Tržni inšpektorat pristojnost, da podjetju, ki potrošniku v primeru odstopa od pogodbe nemudoma ne vrne vseh plačil, z odločbo naloži izpolnitev te obveznosti.

To pa ne velja, če je vsebina pogodbe izključno opravljanje storitev ali če prenos lastništva nad določenim blagom ni glavni namen mešane pogodbe. V teh primerih se za odstop od pogodbe uporabljajo določila Obligacijskega zakonika.

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si