Zveza potrošnikov Slovenije je v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo organizirala strokovni posvet o potrošniških kreditih. Namen posveta je bil predstaviti izzive za potrošnike, ki najemajo dolgoročni kredit, v luči nove zakonodaje o varstvu potrošnikov in v pogovoru z deležniki na tem področju iskati možne rešitve in dobre prakse.

Letos spomladi je veljavo stopil nov zakon o potrošniških kreditih, ki je okrepil je pravila o tem, kako mora dajalec kredita potrošnika informirati o lastnostih ponujenega kredita in kako mora oceniti ali je potrošnik ta kredit tudi sposoben odplačati. Zakon pa, to je pomembna novost pri nas, postavlja tudi strožje standarde za izobraževanje osebja pri dajalci kreditov, ki tržijo kredite za nepremičnine in omejuje konflikte interesov pri prodaji, tako da finančne in druge spodbude, ki jih prejme prodajno osebje ne smejo biti oblikovane tako, da bi škodile interesom potrošnika.

Prav tako so letos začele tudi veljati smernice Evropskega bančnega organa o nadzoru in ureditvi upravljanja bančnih produktov. Te smernice bankam predpisujejo, da vsak novi produkt, še preden ga začnejo ponujati, najprej testirajo na ustreznost za skupine potrošnikov, ki se jim bo ta tržil. Prav tako pa morajo skozi življenjski cikel produkta spremljati ali pri njegovi uporabi prihaja do problemov in ukrepati, če je to potrebno.

Udeleženci razprave so predstavili svoja stališča o tem, kako zakonodaja po novem ščiti potrošnike in katera tveganja za potrošnike ostajajo aktualna, sledila pa je živahna razprava z občinstvom. Glavni predmet razprave je bila finančna ranljivost potrošnikov pri najemu dolgoročnega kredita, ki se še poveča z najemom kredita s spremenljivo obrestno mero. V prihodnosti namreč lahko kreditni obrok kot posledica gibanja referenčne obrestne mere Euribor občutno naraste.

Medtem ko so se predstavniki ZPS zavzemali za ponudbo bolj varnih kreditov s fiksno obrestno mero, so predstavniki bančnega sektorja predstavili omejitve, zaradi katerih vse banke v Sloveniji takšnih kreditov niso sposobne ponuditi. Drugi poudarek razprave pa je bil na problemih potrošnikov pri primerjavi ponudbe in iskanju ugodnega kredita. Zaradi vse bolj kompleksnih ponudb in pozno izročenih informacij v lažje razumljivi standardizirani obliki namreč potrošniki vse težje ocenijo kateri kredit najbolj ustreza njihovih potrebam in katera ponudba je najugodnejša.

Kot razpravljavci so se posveta udeležili:

  • Franc Stanonik, generalni direktor Direktorata za notranji trg, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo,
  • Stanislava Zadravec-Caprirolo, direktorica Združenja bank Slovenije,
  • Matej Krumberger, direktor oddelka za nadzor bančnega poslovanja, Banka Slovenije,
  • Igor Poljšak, direktor sektorja poslovanja z občani, Gorenjska banka,
  • Boštjan Krisper, vodja oddelka za finančne storitve, Zveza potrošnikov Slovenije.

Posnetek razprave si lahko ogledate tej povezavi.

 

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si