Marsikomu se zgodi, da se zaradi povečanih izdatkov ob nespremenjenih prihodkih nepričakovano znajde globoko »v minusu«. Včasih pa uporaba limita iz nujne rešitve za pokritje nepričakovanih izdatkov postane vsakdanji pojav.

Visoki stroški limita dolg še povečujejo, prav tako se poveča finančna ranljivost, saj v primeru novih nepričakovanih izdatkov za te mogoče na voljo ni več »prostega« limita. Limit je v primeru finančnih težav tvegan tudi zato, ker je njegova višina praviloma odvisna od višine dohodkov, banka pa izrednega limita tudi ni dolžna vsako leto podaljšati. Če banka zniža višino limita, ga ne podaljša ali pa od njega celo odstopi, se lahko težave hitro zaostrijo.

Kako odplačati limit?

Če ste se odločili, da nočete več tako pogosto zaiti v limit ali pa ste večino časa »v minusu«, morate svoje izdatke spraviti pod kontrolo in jih za toliko zmanjšati, da boste začeli ustvarjati presežek, s katerim boste limit odplačali. Postopno odplačevanje limita zahteva kar nekaj samodiscipline in je drago zaradi visokih stroškov.
Obstajata še dve rešitvi za odplačilo limita. Prva je na voljo le tistim, ki imajo prihranke (na primer na varčevalnem računu ali v depozitu), ki niso vezani za več let. Takšna rešitev je vsekakor smiselna, saj so varčevalne obresti gotovo nižje od obresti, ki vam jih banka zaračuna za koriščenje limita. Druga rešitev pa je, da svoj limit odplačate z ugodnim obročnim kreditom. Tako svoj dolg odplačate v korakih, pri tem pa lahko tudi prihranite pri stroških.
Pretekle primerjave stroškov klasičnega potrošniškega kredita in izrednega limita so vedno pokazale, da je kredit ugodnejši že če limit odplačate enako hitro kot kredit. V praksi se sicer pokaže, da potrošnik limit odplačuje dlje od kredita in so zato stroški še višji.

Pred najemom kredita naredite pregled svojih financ

Pri najemu kredita, s katerim nameravate odplačati limit, pa morate biti previdni, da ne bi svojih težav še povečali. Za razliko od limita boste morali pri kreditu vsak mesec na določen dan odplačati enak kreditni obrok. Zato je pomembno, da se prepričate kolikšen obrok si sploh lahko privoščite. To boste najbolje storili tako, da naredite pregled svojih prihodkov in izdatkov v preteklih mesecih in izračunate koliko sredstev lahko vedno namenite odplačilu kredita. Ker višji obrok pomeni hitrejše odplačilo in nižje stroške, velja naslednje pravilo: odplačajte kredit kakor hitro je to mogoče brez tega, da bi zašli v težave in mogoče spet potrebovali limit. Med odplačevanjem natančno spremljajte svoje izdatke, da boste svoje finance lažje obdržali pod kontrolo.

Kako najti dobro ponudbo kredita

Splača se, da se o ponudbi kreditov za odplačilo vašega limita pozanimate ne le pri svoji, ampak tudi pri drugih bankah. Tudi če banke ne želite zamenjati, vam pomaga, če vašo banko soočite z ugodno ponudbo konkurence in se pogajate.
Pri iskanju ugodnega kredita pri drugih bankah si lahko pomagate s primerjalnikom ponudbe potrošniških kreditov na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.
Pri najemu kredita vam ni treba sklepati osebnih zavarovanj, ki vam jih banka ponuja za primer, da kredita ne boste mogli odplačati. Za razliko od pogosto obveznega plačila premije za zavarovanje kredita, s katerim zavarovalnica banki krije škodo v primeru vašega neplačila, za vas ni obvezno sklepanje drugih zavarovanj, s katerimi se odplača kredit na primer v primeru vaše brezposelnosti ali smrti. Najem takšnih zavarovanj pri manjših kreditih praviloma ni potreben in vam le povzroča dodatne stroške.
Bodite skeptični do morebitne ponudbe banke, da vam odobri veliko višji kredit kot je tisti, ki ga potrebujete za odplačilo limita. Tako bodo vaši dolgovi večji, ne pa manjši.

Ali limit res še potrebujete?

Po odplačilu limita s kreditom razmislite o tem, da bi vaš izredni limit ukinili in s tem preprečili, da se enaki problemi ponovijo. Za vas je lahko smiseln kvečjemu nizek redni limit, s katerim nimate dodatnih stroškov in ki ga uporabite le v izjemnih situacijah ali pa na primer kot zavarovanje za primer, da za plačilo vaših direktnih obremenitev na vašem računu ni potrebnega stanja.

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si