Gradite hišo in za to potrebujete finančna sredstva? Ena od možnosti je rastoča oziroma naraščajoča hipoteka.

Kaj sploh je hipoteka?

Hipoteka ali zastavna pravica na nepremičnini je stvarna pravica na tuji stvari, iz katere se upnik lahko poplača z vrednostjo zastavljene stvari, če dolžnik ob dospelosti ne izpolni svoje dolžnosti.

Povedano preprosteje – banka, pri kateri najemate kredit, bo, vsaj za večje zneske, zahtevala določeno obliko zavarovanja. S tem si zagotovi, da bo dolg, na tak ali drugačen način, poplačan tudi, če vi prenehate plačevati mesečne obroke. Ena od oblik zavarovanja, ki je najbolj pogosta pri stanovanjskih kreditih večjih zneskov, je hipoteka.

Hipoteka se vpiše v zemljiško knjigo, s tem pa si banka zagotovi, da bi se ob vašem morebitnem neplačevanju kreditnih obrokov, poplačala iz prodaje nepremičnine, na kateri je vpisana hipoteka. Ko dolg v celoti odplačate, se naredi izbris hipoteke iz zemljiške knjige.

Kaj je rastoča hipoteka?

Banka vam bo načeloma omogočila najem kredita do 80 odstotkov vrednosti nepremičnine, ki jo kupujete. Če želite kupiti stanovanje za 100.000 evrov, boste potrebovali 20.000 evrov lastnih sredstev, 80.000 evrov pa si lahko izposodite pri banki, če ste kreditno sposobni.

Kaj pa če hiša še ni zgrajena, imate le načrte v svoji glavi in morda parcelo, kjer želite graditi? V poštev pride rastoča oziroma naraščajoča hipoteka.

Banka vam v tem primeru znesek dogovorjenega kredita, ki temelji na končni vrednosti zgrajene nepremičnine, nakazuje sproti, v več tranšah tekom gradnje. Z gradnjo raste vrednost nepremičnine, dodaten denar dobivate sproti za naslednje korake.

Banka bo v primeru rastoče hipoteke od vas zahtevala izdelan načrt gradnje s posameznimi fazami izvedbe del in porabe sredstev. Na podlagi tega bo spremljala potek gradnje in porabo sredstev, kaj je že bilo izvedeno in kako raste vrednost nepremičnine. Z rastočo hipoteko je gradnja bolj zahtevna, saj je potrebnega več natančnega načrtovanja in priprave dokumentacije pa tudi vmesnega poročanja banki.

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si