Zakon o interventnem ukrepu odloga plačila obveznosti kreditojemalcev (ZIUOPOK) - Če zaradi posledic epidemije COVID-19 ne morete poravnati kreditnih obveznosti, lahko v skladu z Zakonom o interventnem ukrepu odloga plačila obveznosti kreditojemalcev (ZIUOPOK) zaprosite za odlog plačila kredita. Za lažje razumevanje ukrepa smo pripravili nekaj ključnih informacij.

 KAJ POMENI ODLOG PLAČILA OBVEZNOSTI KREDITA? 

Odlog plačila po tem zakonu pomeni prekinitev zapadlosti vseh obveznosti plačil (vključno z obrestmi) po kreditni pogodbi do izteka obdobja odloga. Kreditojemalec lahko zaradi posledic epidemije COVID-19 odloži plačilo obveznosti za največ 12 mesecev, zaprosi pa lahko tudi za krajše obdobje, če meni, da je to zanj ugodneje. Končni datum zapadlosti kreditne pogodbe se podaljša za čas trajanja odloga plačila.

Vloga za odlog se po tem zakonu lahko nanaša samo na obveznosti, ki bi zapadle v plačilo po razglasitvi epidemije, to je od 12. 3. 2020.

ZPS nasvet: preden se odločite za odlog, pri kreditodajalcu preverite, ali so na voljo druge možnosti – morda vam banka lahko ponudi alternativo, ki bolje rešuje vašo trenutno situacijo (na primer prožne plačilne režime, prestrukturiranje vaših posojil ipd.).

ALI SEM UPRAVIČEN DO ODLOGA?
Za odlog plačila lahko zaprosijo vsi kreditojemalci, državljani Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki zaradi posledic krize začasno ne morejo zagotavljati poplačila svojih obveznosti po kreditni pogodbi. Možnost odloga velja za vse vrste kreditov, tako potrošniške kot stanovanjske.

KAKO ZAPROSIM ZA ODLOG?
Za odlog zadostuje pravilno in popolno izpolnjena vloga pri banki, kjer ima potrošnik kredit. Banke imajo obrazce večinoma objavljene na svojih spletnih straneh. Kreditojemalec v vlogi opiše in utemelji razlog za začasno nezmožnost zagotavljanja poplačila obveznosti po kreditni pogodbi zaradi okoliščin, povezanih s posledicami epidemije COVID-19, ki so vplivale na njegov finančni položaj. Banka in kreditojemalec o odlogu plačila skleneta aneks h kreditni pogodbi.

ZPS nasvet: pri izpolnjevanju vloge in obrazložitvi svoje situacije bodite natančni – banka lahko namreč prekine ali skrajša obdobje odloga plačila, če ugotovi, da je kreditojemalec v vlogi navajal napačne ali neresnične podatke. Če boste pri izpolnjevanju vloge imeli težave, se za pomoč obrnite na banko, pri kateri imate sklenjen kredit.

DO KDAJ LAHKO ODDAM VLOGO?
Skrajni rok za oddajo je 6 mesecev od datuma preklica epidemije .

ZPS nasvet: vlogo oddajte takoj, ko zaznate, da lahko nastanejo težave z odplačevanjem kreditnih obveznosti.

ALI MI BO BANKA ODOBRITEV ODLOGA ZARAČUNALA?
Banka vam lahko zaračuna stroške odobritve odloga, koliko boste zanj plačali, je odvisno od cenovne politike posamezne banke.

KAKO JE Z OBRESTMI V ČASU ODLOGA?
Banke bodo v obdobju odloga obresti še vedno obračunavale, in sicer po obrestni meri, ki je bila dogovorjena ob sklenitvi kreditne pogodbe.

ZPS nasvet: pridobite podatek o znesku obresti, ki vam ga bo banka zaračunala v času odloga. Tako boste imeli najboljšo predstavo o tem, kaj odlog pomeni s stroškovnega vidika. K temu je treba prišteti še morebitne stroške, ki jih bo banka zaračunala za odobritev odloga plačila kredita.

KAJ SE ZGODI PO IZTEKU ODLOGA?
Po izteku obdobja odloga naslednja anuiteta zapade v plačilo v skladu z določbami kreditne pogodbe. V obdobju odloga se na odloženi del glavnice obračunavajo obresti po pogodbeni obrestni meri, ki zapadejo v plačilo po izteku odloga. O različnih scenarijih in dinamiki načina plačila natečenih obresti v času odloga se pri svojem kreditodajalcu podrobneje pozanimajte še pred podpisom aneksa h kreditni pogodbi.

 ZPS OPOZARJA!

Odlog plačila kreditnih obveznosti je zagotovo učinkovita, vendar hkrati kratkoročna rešitev za potrošnike, ki se zaradi posledic epidemije COVID-19 soočajo s finančnimi težavami in ne zmorejo poravnati niti zmanjšane mesečne obveznosti za najeto posojilo. Pri tej rešitvi pa ne smemo prezreti, da bodo prav kreditojemalci na ta način soočeni s še višjim dolgom po izteku odloga in bodo za svoje posojilo plačali več zaradi situacije, ki ni posledica njihovih ravnanj. Banke bodo namreč v času odloga plačila še naprej obračunavale obresti, za njegovo odobritev pa lahko potrošniku zaračunajo tudi dodatne stroške . Z ukrepom se tako za banke ne spreminja prav veliko, potrošnik pa bo na koncu soočen s še višjim dolgom. Na to anomalijo smo na Zvezi potrošnikov Slovenije opozorili odločevalce in jih pozvali k dopolnitvi ukrepov.

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si