Izvajalec izvensodnega reševanja sporov s področja potrošniškega kreditiranja (ter drugih bančnih storitev) je Združenje bank Slovenije (ZBS), ki v sporu deluje kot posrednik in si prizadeva doseči sporazum o rešitvi spora med potrošnikom in ponudnikom.
ZBS so za izvajalca izvensodnih sporov izbrale vse banke in hranilnice pri nas, pa tudi večina lizing ponudnikov. Celoten seznam in druge informacije najdete na spletnem mestu ZBS.

Kdaj lahko uporabim IRPS
Pobudo lahko vložite, kadar niste zadovoljni z odločitvijo ponudnika (na primer banke), ki jo je ta izdal v svojem internem pritožbenem postopku. To pomeni, da morate pritožbo najprej nasloviti na ponudnika in počakati na njegovo odločitev. Le v primeru, da v 30 dneh ne dobite odgovora, se lahko obrnete direktno na ZBS. Časa za pobudo pri ZBS imate 13 mesecev od takrat, ko ste pritožbo vložili pri ponudniku.

Kakšni so stroški IRPS
Postopek je za potrošnika brezplačen. Le če se ne boste zastopali sami, boste morali kriti stroške pooblaščenca (npr. odvetnika) ter stroške izvedenskega mnenja, če ga boste zahtevali, čeprav bo izvajalec IRPS ocenil, da je mogoče rešiti spor tudi brez njega.

Kje vložim pobudo

• na spletnem mestu ZBS,
• po navadni pošti na naslov Združenje bank Slovenije – GIZ, Ljubljana, Šubičeva ulica 2, SI - 1000 Ljubljana, Slovenija, s pripisom: pobuda za IRPS,
• ali po elektronski pošti na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..

Pobuda se vloži v slovenskem ali angleškem jeziku, postopek se vodi v slovenskem jeziku.

Kaj mora pobuda vsebovati

• osebno ime;
• naslov prebivališča;
• elektronski naslov;
• podatke o ponudniku;
• dokazila, da ste predhodno vložili pritožbo pri ponudniku, in morebiten odgovor ponudnika;
• izjavo, da o zadevi ne teče upravni ali sodni postopek ali postopek pri drugem izvajalcu IRPS;
• dejstva v zvezi z domnevnimi kršitvami ponudnika;
• predloge dokazov, na katere opirate pobudo.

Kako poteka postopek
ZBS o vaši pritožbi obvesti ponudnika – njegovo sodelovanje v postopku je obvezno – in od njega pridobi odgovor, o katerem nato obvesti vas. ZBS deluje kot posrednik med vami in ponudnikom, obenem pa si mora prizadevati za dosego sporazuma. Lahko zaprosi za dodatna pojasnila ali dokumentacijo, če presodi, da je to potrebno za razjasnitev dejanskih razmer. Iz postopka se lahko kadarkoli umaknete.

Kako dolgo traja postopek
Pobuda mora biti obravnavana hitro in zaključena v roku 90 dni, razen če gre za zahtevnejši spor. V letu 2018 je reševanje sporov trajalo od enega do treh mesecev.

Kdaj se postopek zaključi

• z dnem sklenitve sporazuma,
• če sporazum ni dosežen in porednik izda v sporu pisno obrazloženo nezavezujoče mnenje o spornem razmerju, ki se vroči samo strankama postopka.
• če potrošnik umakne pobudo za začetek postopka.

Končno mnenje posrednika ni zavezujoče. Tudi, če ZBS ugotovi, da je vaša pritožba utemeljena, njihovega mnenja ponudnik ni dolžan upoštevati. Tako je bilo v primeru pritožbe potrošnika zaradi neupoštevanja negativnega Euriborja v kreditni pogodbi leta 2016. Takrat smo se na ZPS odločili za nadaljevanje po sodni poti, odočitev sodišča še čakamo.

Leto 2018

41 zadev, rešenih 39, 2 prenešeni v leto 2019:
- sporazumna rešitev spora: 11
- pobuda potrošnika je utemeljena: 7
- pobuda potrošnika ni utemeljena: 14
- pobuda zavržena (nepopolna ali nerazumljiva pobuda, nepristojnost izvajalca IRPS, postopek o sporu je že tekel na sodišču): 7

Obravnavane zadeve s področja potrošniških kreditov:
- težave dolžnikov z izpolnjevanjem obveznosti iz kreditnih pogodb
- nepravilnosti pri izračunu višine dolga – izračun stroškov, izračun obresti
- položaj jemalca lizinga ob nezakrivljeni izgubi predmeta lizinga
- nepravilnosti pri izvajanju sklepov o izvršbi
- neutemeljeno povzročanje stroškov, nastalih v zvezi z nerednim izpolnjevanjem obveznosti potrošnikov
- neutemeljeni vpisi negativnih dogodkov v evidenco SISBON.

 

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si