Kaj pomeni zavarovanje kredita s poroštvom - za kreditojemalca in za poroka?

Poroštvo je ena od oblik zavarovanja kredita, porok pa tisti, ki se zaveže poravnati dolg nekoga drugega, če bi ga ta sam ne poravnal. Porok nosi veliko odgovornost, ki običajno traja daljše časovno obdobje, zato gre za odločitev, ki zahteva tehten premislek.

Če iščete poroka

V nekaterih primerih bo banka za izdajo kredita zahtevala poroka, lahko tudi dva ali več. To pomeni, da bo oseba, ki bo vaš porok, dolžna poravnati preostanek vašega dolga, če vi tega ne boste storili. Zato mora biti – enako kot vi – porok kreditno sposoben. Gre za dolgoročno zavezo in veliko odgovornost, ki za poroka prinaša vrsto posledic. Če dvomite, da boste dolg lahko do konca poravnali sami, se zadolžitvi rajši odpovejte.

Če vas nekdo prosi, da bi mu bili porok

Če osebe, ki vas je prosila, da bi ji »šli za poroka« ne poznate dobro in že dlje časa ter ji popolnoma ne zaupate, misel o poroštvu takoj opustite. Biti porok pomeni nositi enako odgovornost kot tisti, ki si je denar izposodil, le da denarje ne dobite vi, temveč nekdo drug. Biti porok nekomu, ki ste ga spoznali pred kratkim je zelo nevarno in ima lahko za vas dolgoročne posledice. Tudi če osebo poznate in ji zaupate, o tem dobro premislite – prošnje niste dolžni izpolniti.

Kakšne posledice nosi porok

  • Vaša kreditna sposobnost in s tem odgovornost velja za celoten dolg (če dogovor ni drugačen), poroštvo pa velja vse do odplačila kredita.
  • Poroštvo vpliva na vašo kreditno sposobnost. Če boste v prihodnosti sami potrebovali kredit, ga zaradi zmanjšane kreditne sposobnosti morda ne boste dobili, ali pa le v manjšem znesku.
  • V primeru solidarnega poroštva za poplačilo dolga odgovarjate enako kot glavni dolžnik, zato lahko banka zahteva izpolnitev pogodbenih obveznosti od glavnega upnika, poroka, ali obeh hkrati. Pri subsidarnem poroštvu lahko upnik od poroka zahteva izpolnitev obveznosti šele, ko je glavni dolžnik ne izpolni v roku in po pisni zahtevi.
  • Banka lahko po več kot dveh zaporednih neplačilih zahteva takojšnje poplačilo celotnega dolga, porok pa jamči ne le s svojimi prihodki (plača), temveč tudi z vsem svojim premoženjem.
  • V primeru smrti glavnega dolžnika, lahko banka še pred sklepom o dedovanju za plačila terja poroka, le-ta pa se za izvršena plačila naknadno poravna z dediči.
  • Poroštvo je mogoče prekiniti le s soglasjem banke, ki se bo s tem strinjala le, če bo ocenila, da zadoščajo preostala zavarovanja oziroma če bo glavni dolžnik zagotovil nadomestno zavarovanje.

Večja varnost za poroka

Večjo varnost si boste zagotovili, če ne boste edini porok več in si boste lahko obveznosti v primeru neplačil glavnega dolžnika porazdelili. Poskrbite tudi, da se je glavni dolžnik zavaroval za primer smrti in življenjsko zavarovanje vinkuliral v korist banke ali pa kot upravičenca navedel vas. V tem primeru se bo ob njegovi smrti kredit poplačal iz zavarovalnine.

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si