Na ZPS smo v okviru izvajanja javne službe obveščanja in izobraževanja potrošnikov pripravili brošuro Težave z odplačevanjem kredita, ki je namenjena vsem tistim, ki so preobremenjeni s krediti in drugimi dolgovi, ki ne vedno, kako bodo kredit odplačali, ki zaradi dolgov ne najdejo sredstev za sprotno življenje in so v nenehnem stresu, ki so morda porok ali imajo v družini osebo, ki ima težave s kreditom ali drugimi dolgovi in tudi vsem tistim, ki se pri svojem delu srečujejo z osebami, ki imajo težave s kreditom ali drugimi dolgovi.

Ključno sporočilo brošure je, da je ne glede na vzrok, zaradi katerega se je posameznik znašel v finančnih težavah, pomembno, da si pred njim ne zatiska oči, ampak poišče pomoč in naredi reševalni načrt. "Kredit in drugi dolgovi prinašajo tveganja za posameznika in njegovo družinsko okolje, zato je pomembno, da potrošnik preden se odloči za zadolžitev pri banki ali nebančnem dajalcu kreditov, dobro prouči morebitne nevarnosti ter premisli, ali je načrtovani nakup res (nujno) potreben. Le dobro informirani potrošnik lahko sprejeme pravo odločitev in zaščiti svoj interes," je poudarila Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala:

navedek1

Če pa se znajdete v situaciji, ko kreditnih ali lizing obrokov ne morete več odplačevati, takoj poiščite pomoč in naredite načrt, kako stopiti iz začaranega kroga.

navedek2

V praksi se pogosto izkaže, da niso bili vsi nakupi, ki pahnejo potrošnike v prezadolženost, nujno potrebni.

navedek1

Najpogostejši razlog zadolževanja, ki se spremeni v prezadolženost, je nakup avtomobila na lizing,

navedek2

poudarja Alenka Hebar Lavrič, Prelomi, Inštitut za družinsko terapijo, svetovanje in izobraževanje in ob tem pojsanjuje: "Življenje dolžnikov se vrti okoli poplačila vseh stroškov povezanih s tem, tudi na račun preživetja. Preden se zadolžimo, je potreben razmislek o tem, kaj v življenju dejansko potrebujemo in ali se za nekaj zadolžiti ali ne. Ko nismo več v stanju, da poravnamo plačila, je nujno takoj poiskati pomoč." 

Na ZPS zato svetujemo vsem, ki so se znašli v primežu zadolženosti:
1. Naredite seznam svojih dolgov in jih razporedite po pomembnosti. Najpomembnejši so: stanovanjski kredit, saj lahko izgubite svoj dom, računi za tekoče stroške, da vam ne odklopijo vode, elektrike ali ogrevanja, in dolgovi, za katere so že izdani predlogi za izvršbo oziroma izdani sklepi za izvršbo. Vse preostale dolgove pri potrošniških kreditih, plačilnih karticah, limitih ter morebitne dolgove, ki jih imate zunaj bančnega sektorja (nebančni dajalci kreditov, črni trg), razvrstite glede na višino obrestne mere. Tisti, ki imajo višjo obrestno mero, so dražji in jih je smiselno poravnati prej.

2. Preglejte vaše finančno stanje. To pomeni, da upoštevate vse prihodke, ki jih imate vi in člani vaše družine, a tudi premoženje. Enako bodo namreč naredili vaši upniki – upoštevali bodo ne le vas, temveč tudi vaše bližnje. Pomembno se je zavedati, da je prodaja premoženja za poplačilo dolgov veliko ugodnejša, če jo izvedete sami. Kadar je prodaja neizogibna, prevzemite odgovornost ne glede na to, kako težko vam je prodati avto ali stanovanje. Naredite pregled vseh stroškov, ki jih imate, na mesečni in letni ravni.

3. Glede na svoje finančno stanje, ki ga sedaj dobro poznate, izdelajte časovni načrt za odplačilo dolgov. Izračunajte, koliko lahko odplačate mesečno in v kolikšnem času bi s takim tempom dolg poplačali v celoti. Bodite realni: ne pričakujte od sebe preveč, a tudi ne premalo. Pripravite gospodinjski proračun za naslednje leto in ga mesečno posodabljajte. Spremljajte svoje prihodke in izdatke, po odplačilu dolgov začnite varčevati.

4. Morda boste ugotovili, da odplačevanje kredita na dosedanji način za vas ni izvedljivo. Upnikom lahko predlagate eno naslednjih možnosti: reprogram kredita, moratorij ali konsolidacijo.
Pozor: Za odplačilo dolgov ne najemajte novih kreditov ali limitov.

5. Čim prej vzpostavite stik z upniki. Morda je upnik že poskušal navezati stik z vami, a ste se temu izognili. Nikakor ne odlašajte več in začnite z njim komunicirati.

Na spletni strani www.vemveč.si, ki je ključna informacijska točka javne službe obveščanja in izobraževanja potrošnikov, lahko potrošniki najdejo vrsto koristnih informacij – od nasvetov za informirano odločitev o najemu kredita do obrazca, ki jim je lahko v pomoč pri uveljavljanju stvarne napake. Tako si lahko na spletni strani www.vemveč.si tudi ogledate brošuro Težave z odplačevanjem kredita v celoti, v kateri so navedeni tudi kontakti različnih organizacij, ki lahko pomagajo potrošnikom v stiski.

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si