Objavljamo rezultate spletne ankete o ravnanju z denarjem in zadolženostjo, na katero smo v mesecu maju prejeli 370 odgovorov.

Vsak drugi zadolžen – večino dolgovi obremenjujejo

Slaba polovica vprašanih (48 odstotkov) je povedala, da trenutno odplačujejo vsaj eno vrsto dolga: kredit, limit, lizing, kreditne kartice idr. 

Zadolenost

 

"Si želim biti zadolžen?"

Tri četrtine vprašanih je potrdilo, da jih dolgovi psihično obremenjujejo: 38 odstotkov občasno, 26 odstotkov pogosto in dobrih 10 odstotkov ves čas. Psihična obremenjenost zaradi dolgov za posameznika predstavlja hud stres, kar še posebej velja za tiste, ki zamujajo s plačili obrokov.Phihina obremenitev

Občasne zamude pri poplačilu dolgov je potrdilo slabih 17 odstotokov, dobrima 2 odstotkoma se to dogaja pogosto – slednji so prav vsi izrazili nenehno psihično obremenjenost zaradi zadolženosti.

Zamujanje

Posebej zaskrbljujoče je, da kar 12 odstokov vprašanih zaradi višine dolgov občasno ni zmožnih kritih izdatkov za osnovne življenjske potrebščine (hrana, obleka), dober odstotek pa ima s tem težave redno. Pričakovano je več kot 90 odstotkov tistih, katerih dolgovi ogrožajo njihovo osnovno eksistenco, vedno ali pogosto zaradi tega psihično obremenjenih.

Nezmonost osnovnih strokov

Rajši več denarja kot znanja, a nerazumevanje tveganj

Na vprašanje »Kaj je za vas bolj pomembno: Da bi imel/a več denarja ali Da bi znal/a bolje ravnati s svojim denarjem?«, je nepresenetljivo dobrih 70 odstotkov vprašanih izbralo več denarja. A pogosto se zgodi,  da se v prezadolženosti zaradi napačnega ravnanja znajdejo tudi posamezniki z visokimi prihodki.

Bolj pomembno

 

Da bi več finančnega znanja ne škodilo, dokazujejo odgovori na naslednje vprašanje: 

stanovanje obrok

Čeprav je večina izbrala višino obroka, ki ustreza njihovim trenutnim zmožnostim, pa se je skoraj petina odločila za tvegan višji obrok zgolj na podlagi predvidevanj o boljši plači v prihodnosti (pustimo ob strani, da banka višjega kredita – upajmo – ne bi odobrila). Prav tovrstne tvegane odločitve in nerazumevanje morebitnih posledic (lahko) pripeljejo do nezmožnosti odplačevanja dolgov in prezadolženosti.

Pomen postavljanja finančnih ciljev

Postavljanje finančnih ciljev - koliko želite privarčevati v naslednjem letu, kdaj želite kupiti nov avto, koliko denarja potrebujete za poletne počitnice, koliko želite prihraniti za čas upokojitve... - je za finančno varnost posameznika ali družine izjemnega pomena. Da si cilje lahko postavimo, moramo poznati svoje prihodke in odhodke, upoštevati časovno komponento in se zavedati, da vsega ne moremo imeti takoj in zdaj. Nekateri ob tem pridejo do spoznanja, da vse želje ne morejo, niti ni nujno, da so izpolnjene. Rezultati ankete so glede postavljanja finančnih ciljev pokazali dobro splošno sliko, saj jih tri četrtine vprašanih postavlja vedno (slabih 32 odstotkov) ali občasno (43 odstotkov). Redko se finančnega planiranja loti 17 odstotkov vprašanih,  dobrih 8 odstotkov pa tega ne počne nikoli.

 Finanni cilji

 Pomembnost finančnega načrtovanja lahko podpremo s spodnjim grafom, kjer so prikazani podatki glede na to, ali posameznik ima dolgove ter ali jih redno odplačuje. Postavljanje finančnih ciljev je mnogo bolj pogosto med tistimi, ki dolgov nimajo oziroma ne zamujajo z njihovim odplačvanjem, nasprotno pa se ga redkeje lotijo tisti, ki zamujajo z odplačevanjem svojih finančnih obveznosti.

Financni cilji 2

 

Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si