Da so obrestne mere višje, so opazili predvsem kreditojemalci, manj zaenkrat varčevalci. Povišala se je tudi zakonsko določena zamudna obrestna mera, ki ni aktualna le takrat, ko zamujate s plačili.

Trenutna višina zamudne obrestne mere

Dolga leta je zamudna obrestna mera (ZOM) - ki je vezana na druge vrste obrestnih mer in se zato spreminja skupaj z njimi – vztrajala pri osmih odstotkih. Zamudna obrestna mera se določi dvakrat letno in velja šest mesecev. Prva sprememba je tako prišla 1. januarja letos, ko je ZOM poskočila na 10,5 odstotka. A tudi 1.7.2023 je prinesel povišanje – trenutno znaša zamuda obrestna mera 12 odstotkov, kar predstavlja 50-odstotno povišanje v primerjavi z osmimi odstotki lani.

Na kaj vpliva zamudna obrestna mera?

Prva stvar, na katero pomislimo v povezavi z zamudno obrestno mero, so seveda zamudne obresti, ki jih moramo načeloma plačati, kadar smo v zamudi z izpolnitvijo denarnih obveznosti.

A zamudna obrestna mera posredno in neposredno vpliva tudi na višine drugih obrestnih mer, v nadaljevanju podajamo dva primera:

1. Dovoljeno negativno stanje na osebnem računu

Dovoljeno negativno stanje na računu oziroma “limit” ni brezplačen, saj banka za del črpanega zneska zaračunava – relativno visoke – obresti. Banke najpogosteje obrestno mero za dovoljeno negativno stanje postavijo tik pod višino zakonsko določene zamudne obrestne mere. To pomeni, da so tudi limiti v primerjavi z lanskim letom občutno dražji – namesto 7,9 odstotne obrestne mere, računajte na 11,9 odstotno (banka lahko ponuja tudi nižjo obrestno mero za dovoljeno negativno stanje).

2. Vrednotenje oderuške obrestne mere

Obligacijski zakonik v 377. členu navaja, da “če je dogovorjena obrestna mera zamudnih ali pogodbenih obresti za več kot 50 % višja od predpisane obrestne mere zamudnih obresti, se takšen dogovor šteje za oderuško pogodbo, razen če upnik dokaže, da ni izkoristil stiske ali težkega gmotnega stanja dolžnika, njegove nezadostne izkušenosti, lahkomiselnosti ali odvisnosti ali da korist, ki si jo je izgovoril zase ali za koga drugega, ni v očitnem nesorazmerju s tistim, kar je sam dal ali se zavezal dati ali storiti.

Z dvigom zamudne obrestne mere se torej dvigne tudi višina domnevne oderuške obrestne mere. Ta je tako še do konca lanskega leta znašala 12 odstotkov (8+4), danes pa 18 odstotkov (12+6).

Tudi zaradi višjih obresti svetujemo preudarno uporabo limitov (rednih in izrednih) na osebnem računu. Če je le mogoče, se jim izognite oziroma jih koristite le, ko je to zares potrebno ter negativno stanje čim prej pokrijte.



Piškotki na naši spletni strani

To obvestilo je podano v skladu z Zakonom o elektronskih komunikacijah (ZEKom-2), ki ureja pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje podatkov ali dostop do podatkov, shranjenih na vašem računalniku ali mobilni napravi.

Informacije o uporabi piškotkov

Ta stran uporablja piškotke. Z uporabo naše spletne strani uporabnik izjavlja, da sprejme in soglaša z uporabo piškotkov v skladu s pogoji uporabe, navedenimi v tem dokumentu.

Upravljalec podatkov: ZPS, Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, zps@zps.si. 


PiškotekPotrebna privolitevOpis piškotkaTrajanjeKategorijaTretja stran
Joomla functional cookies, session Ne Osnovni piškotek za spremljanje uporabnika na spletni strani in prilagajanje prikaza. Čas obiska spletne strani Obvezni  
cc_necessary Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za piškotke. 1 leto Obvezni  
cc_analytics Ne Piškotek zabeleži podatek, da je obiskovalec spletne strani dal privolitev za analitične piškotke. 1 leto Obvezni Da
cc_social Ne Piškotki družbenih omrežij omogočajo sledenje po spletnih straneh, ki jih obiskujete in vam ob ponovne obisku družbenega omrežja prikazujejo ciljane oglase. Sledenje je možno, tudi ko niste prijavljeni v svoj račun na družbenem omrežju. 1 leto Obvezni  
_gat Da Piškotek servisa Google Analytics, ki je namenjen omejitvi zbiranja podatkov na zelo obiskanih straneh. 1 minuta Analitični Da, Google Inc.
_gid Da Statistika ogledov spletne strani. 1 dan Analitični Da, Google Inc.
_ga Da Statistika ogledov spletne strani. 2 leti Analitični Da, Google Inc.
Doubleclick (google partner) Da

DoubleClick uporablja piškotke za izboljšavo ciljanega oglaševanja. Glede na nastavitve na uporabnikovem računalniku in na spletnih straneh, se lahko podatki zbrani na ta način, dodajo uporabnikovem Google računu.

V primeru, da zavrnete namestitev tega piškotka, se vam ob obiskovanju spletni strani ne bodo več prikazovalo personalizirano Google oglaševanje.

20 dni Oglaševalski Da
Facebook piškotki Da

Facebook uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Meta, inc.
Twitter piškotki Da

Twitter uporablja piškotke za funkcionalnost deljenja vsebin z naše spletne strani.

  Oglaševalski/Socialna omrežja Da, Twitter, inc.
Issuu Ne

Issuu uporablja piškotke za funkcionalnost predvajanja pdf vsebin. Issuu

 180 dni  Obvezni Da, Issuu, inc.

 

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Ne dovolim piškotkov«, bomo vse piškotke iz te skupine zbrisali iz vaše naprave in jih ne bomo namešali dokler ne boste to izrecno dovolili s spremembo nastavitev.

Če pri posamezni skupini piškotkov izberete možnost »Dovolim piškotke«, bomo piškotke iz te skupine namestili na vašo napravo in jih nameščali dokler ne boste spremenili nastavitve.

Kako onemogočiti piškotke

Če želite blokirati piškotke, vas opozarjamo, da bi to lahko negativno vplivalo na uporabnost nekaterih spletnih mest. Večina brskalnikov vam dovoljuje, da zavrnete/sprejmete piškotke. Spodaj je nekaj praktičnih informacij za onemogočenje piškotkov v brskalniku, ki ga uporabljate.

  • Microsoft Edge - v zgornjem desnem kotu kliknite tri pikice in izberite »Nastavitve«. V levem stolpcu izberite »Dovoljenja za piškotke in spletno mesto«, kjer lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Google Chrome - kliknite ključ v zgornjem desnem kotu in izberite »Nastavitve«. Na tej točki izberite »Zasebnost in varnost«, nato pa »Piškotki in drugi podatki spletnega mesta« in spremenite nastavitve.
  • Mozilla Firefox - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Zasebnost in varnost« in tu lahko prilagodite nastavitve piškotkov.
  • Safari - v meniju za nastavitev menija v zgornjem desnem kotu izberite »Nastavitve«. Izberite »Varnost« in tukaj lahko prilagodite nastavitve piškotkov.

V primeru, da bi nas o piškotkih na naši spletni strani radi še kaj vprašali, vam bomo z veseljem pojasnili! Pišite nam na zps@zps.si